Běžecká mládež

04.11.2010 16:03
29.10.2010 22:53

Mláďata indických běžců se často líhnou v umělých líhních. Kachna málokdy vydrží sedět, zasedne-li vůbec. Jsou to hrozní neposedové.

  Po vylíhnutí jsme kuřátka odchovávali v plastové lodně, do které jsme umístnili na podestýlku dvoumisku, běžně užívanou pro králíky. Do menší části jsme nasypali krmení a do druhé, větší, nalili vodu. Je dobré kuřátkům dodat písek pro lepší trávení. Můžete ho nasypat rovnou do bedny na podestýlku, nebo můžete použít misku. Jako podestýlka se mi osvědčily piliny na místo slámy. Mnohem více sají.

  Mláďata krmím priorotně sypkou směsí pro kachny. Po asi dvou týdnech přídávám jemně nasekanou trávu, listy pampelišky a pod. Již v tomto věku jsou to neskuteční lovci. Jak se někde pohne nějaký brouček, moucha nebo pavouček, už vystřelují zobáčky vpřed po kořisti. Pokud je teplé počasí a nefouká moc vítr, je dobré mladé běžce venčit. Mám k tomuto účelu stlučenou ohrádku, shora krytou pletivem. Do ohrádky dávám velkou misku s vodou, speciálně vyrobenou pro mláďata (viz foto).                        (pokud se vám líbí, můžu ji pro vás vyrobit)

  Zhruba v pěti týdnech začínám se začleňováním mláďat do hejna. V kachníku mám vyndavací přepážky, které vytváří takzvanou školku. Přepážka kachny odděluje, ale při tom jsou v kontaktu a pomalu si na sebe zvykají (k vidění zde). Začlenění do hejna trvá tak deset dnů, ale i po této době je na chování poznat kdo je starší a tudíž nadřazený a kdo musí občas uhnout nebo počkat.

Takto vypadá náš improvizovaný výběh pro mládež do cca jednoho měsíce.

 

Máte nějaký dotaz ohledně tohoto tématu? Napište nám na bezci@seznam.cz

Chcete se podělit o své zážitky či zkušenosti ohledně chovu indických běžců. Použijte Kecníček

AddThis